TE-6351M-1 Temperature Sensor
Lượt xem: 1401
Danh mục : Sensor & Transmitter
Nhãn hiệu : Johnson Controls
Dòng sản phẩm : TE-6300 Series Temperature Sensor
*Đây là hình đại diện cho dòng sản phẩm này và có thể sai khác với sản phẩm thực tế.
DUCT PROBE SENSOR 8 IN
Mô tả Giá thành viên Mua hàng
TE-6351M-1 DUCT PROBE SENSOR 8 IN Đăng nhập Đăng nhập
Description
Sensors are available in the following types:
1k ohm thin-film nickel
1k ohm nickel averaging
1k ohm thin-film platinum
100 ohm platinum equivalent averaging
1k ohm platinum equivalent averaging
2.2k (2,252) ohm thermistor
10k ohm thermistor, Johnson Controls® Type II
Features and Benefits
Single Assembly Ordering—Simplifies ordering; provides a complete assembly in one box.
Metal Enclosure (TE-63xxE, TE-63xxM, and TE-63xxV Models)—Meets plenum requirements.
Brushed Stainless Steel Mounting Plate—Offers a durable, aesthetically pleasing design.
All TE-6300 Series Temperature Sensors are two-wire, passive, resistance-output devices
TE-63xxA Models
The TE-63xxA (adjustable length) models:
provide a thermoplastic mounting flange and gland nut to adjust the length of the probe
include two hex-head self-drilling screws for mounting
come equipped with a 10 ft (3 m) plenum-rated cable with 1/4 in. (6.35 mm) internal thread insulated quick-connect terminations on leads
TE-63xxE Models
The TE-63xxE (economizer mount) models
provide a stainless steel mounting flange
meet UL 1995 plenum use requirements
TE-63xxF Models
The TE-63xxF (flush mount) models:
provide a low profile when installed in an electrical box
thermally isolate sensor from the wall with a foam pad
offer a rugged stainless steel cover
provide 22 AWG (0.6 mm diameter) lead wires with low voltage installation
TE-63xxM Models
The TE-63xxM (metal enclosure) models
come with a corrosion-protected steel enclosure with a 0.88 in. (22 mm) hole for a 1/2 in. (12.7 mm) conduit fitting
include two hex-head self-drilling screws for mounting the duct and duct-averaging models
provide optional well sensor holders (order separately) to mount duct models in thermowells
TE-63xxP Models
The TE-63xxP (plastic enclosure) models:
provide a thermoplastic conduit box with 1/2-14 internal NPT for connecting to conduit
use the 1/2-14 internal NPT to mount the outdoor air models directly to rigid conduit
include sensor holders to mount duct models in thermowells (order thermowell separately)
include a replaceable sensing probe on duct-probe, outdoor-air, and well-insertion models
TE-63x4P Wall Mount Models
The TE-63x4P (plastic enclosure) models:
include faceplates for both horizontal and vertical mounting
offer an accessory mounting kit for mounting to a standard electrical box
offer optional covers
TE-63xS Models
The TE-63xS (strap-mount) models:x
provide a 1/4 in. (6.35 mm) diameter stainless steel probe without an enclosure
include three cable ties for mounting to pipe up to 2-5/8 in. (67 mm) in diameter
come equipped with a 10 ft (3 m) plenum-rated cable
offer an accessory mounting kit for mounting to a pipe up to 11 in. (280 mm) in diameter
TE-63xxV Models
The TE-63xxV (VAV flange mount) models
provide a stainless steel mounting flange with two hex-head self-drilling mounting screws