TE-635AM-1 Temperature Sensor
Lượt xem: 1528
Danh mục : Sensor & Transmitter
Nhãn hiệu : Johnson Controls
Dòng sản phẩm : TE-6300 Series Temperature Sensor
*Đây là hình đại diện cho dòng sản phẩm này và có thể sai khác với sản phẩm thực tế.
WELL TEMP SEN 6" 1K PT
Mô tả Giá thành viên Mua hàng
TE-635AM-1 WELL TEMP SEN 6" 1K PT Đăng nhập Đăng nhập
Description
Sensors are available in the following types:
1k ohm thin-film nickel
1k ohm nickel averaging
1k ohm thin-film platinum
100 ohm platinum equivalent averaging
1k ohm platinum equivalent averaging
2.2k (2,252) ohm thermistor
10k ohm thermistor, Johnson Controls® Type II
Features and Benefits
Single Assembly Ordering—Simplifies ordering; provides a complete assembly in one box.
Metal Enclosure (TE-63xxE, TE-63xxM, and TE-63xxV Models)—Meets plenum requirements.
Brushed Stainless Steel Mounting Plate—Offers a durable, aesthetically pleasing design.
All TE-6300 Series Temperature Sensors are two-wire, passive, resistance-output devices
TE-63xxA Models
The TE-63xxA (adjustable length) models:
provide a thermoplastic mounting flange and gland nut to adjust the length of the probe
include two hex-head self-drilling screws for mounting
come equipped with a 10 ft (3 m) plenum-rated cable with 1/4 in. (6.35 mm) internal thread insulated quick-connect terminations on leads
TE-63xxE Models
The TE-63xxE (economizer mount) models
provide a stainless steel mounting flange
meet UL 1995 plenum use requirements
TE-63xxF Models
The TE-63xxF (flush mount) models:
provide a low profile when installed in an electrical box
thermally isolate sensor from the wall with a foam pad
offer a rugged stainless steel cover
provide 22 AWG (0.6 mm diameter) lead wires with low voltage installation
TE-63xxM Models
The TE-63xxM (metal enclosure) models
come with a corrosion-protected steel enclosure with a 0.88 in. (22 mm) hole for a 1/2 in. (12.7 mm) conduit fitting
include two hex-head self-drilling screws for mounting the duct and duct-averaging models
provide optional well sensor holders (order separately) to mount duct models in thermowells
TE-63xxP Models
The TE-63xxP (plastic enclosure) models:
provide a thermoplastic conduit box with 1/2-14 internal NPT for connecting to conduit
use the 1/2-14 internal NPT to mount the outdoor air models directly to rigid conduit
include sensor holders to mount duct models in thermowells (order thermowell separately)
include a replaceable sensing probe on duct-probe, outdoor-air, and well-insertion models
TE-63x4P Wall Mount Models
The TE-63x4P (plastic enclosure) models:
include faceplates for both horizontal and vertical mounting
offer an accessory mounting kit for mounting to a standard electrical box
offer optional covers
TE-63xS Models
The TE-63xS (strap-mount) models:x
provide a 1/4 in. (6.35 mm) diameter stainless steel probe without an enclosure
include three cable ties for mounting to pipe up to 2-5/8 in. (67 mm) in diameter
come equipped with a 10 ft (3 m) plenum-rated cable
offer an accessory mounting kit for mounting to a pipe up to 11 in. (280 mm) in diameter
TE-63xxV Models
The TE-63xxV (VAV flange mount) models
provide a stainless steel mounting flange with two hex-head self-drilling mounting screws