Siemens Two- and Three-Way Butterfly Valve BV2W12FS6LOXXXX
Lượt xem: 1062
BV2W12FS6LOXXXX - BFV 2W 12" 60PSI SR NO
Mô tả Giá thành viên Mua hàng
BV2W12FS6LOXXXX BV2W12FS6LOXXXX - BFV 2W 12" 60PSI SR NO Đăng nhập Đăng nhập
Butterfly Valve assemblies provide excellent flow control of low pressure steam, hot water, chilled water, condenser water, and thermal storage systems applications. • Molded-in resilient seat provides bubble-tight shutoff up to 150 psi • Operating temperature up to 250°F (120°C) • Lugged body is drilled and tapped for isolation and removal of downstream piping at full-rated pressure • Round, polished disc and hub edge provides 360 degree concentric seating, minimum flow restriction, lower torques and longer seat life • Upper and lower inboard bronze bearings ensure longer service life with low operating torques • Thru-stem design provides high strength and positive disc control with standardized end connection for operator interchangeability • Extended neck allows adequate clearance for flanges and insulation • Bi-directional, self-adjusting stem seal is suitable for vacuum and pressure while preventing external contamination of the stem area • Heavy-duty corrosion resistant top bushing, absorbs actuator side thrust • Cast-in top plate is an integral part of the body and is standardized to allow direct mounting of actuators • Each valve is factory tested to 110 percent of specified pressure rating • Available in multiple configurations to match jobsite needs.