Siemens Two- and Three-Way Butterfly Valve BV3W10FEMLAXXHX
Lượt xem: 1153
Danh mục : Butterfly Valve
Nhãn hiệu : Siemens
Dòng sản phẩm : Siemens Two- and Three-Way Butterfly Valve
*Đây là hình đại diện cho dòng sản phẩm này và có thể sai khác với sản phẩm thực tế.
BV3W10FEMLAXXHX - BFV 3W 10" ELEC MOD A W/HT
Mô tả Giá thành viên Mua hàng
BV3W10FEMLAXXHX BV3W10FEMLAXXHX - BFV 3W 10" ELEC MOD A W/HT Đăng nhập Đăng nhập
Butterfly Valve assemblies provide excellent flow control of low pressure steam, hot water, chilled water, condenser water, and thermal storage systems applications. • Molded-in resilient seat provides bubble-tight shutoff up to 150 psi • Operating temperature up to 250°F (120°C) • Lugged body is drilled and tapped for isolation and removal of downstream piping at full-rated pressure • Round, polished disc and hub edge provides 360 degree concentric seating, minimum flow restriction, lower torques and longer seat life • Upper and lower inboard bronze bearings ensure longer service life with low operating torques • Thru-stem design provides high strength and positive disc control with standardized end connection for operator interchangeability • Extended neck allows adequate clearance for flanges and insulation • Bi-directional, self-adjusting stem seal is suitable for vacuum and pressure while preventing external contamination of the stem area • Heavy-duty corrosion resistant top bushing, absorbs actuator side thrust • Cast-in top plate is an integral part of the body and is standardized to allow direct mounting of actuators • Each valve is factory tested to 110 percent of specified pressure rating • Available in multiple configurations to match jobsite needs.